Pe 24 şi 25 septembrie 2010, la Centrul European de Studii Japoneze din Alsacia (CEEJA) a avut loc un seminarinternaţional despre schimburile intelectuale dintre Japonia şi Europa în timpul perioadei Meiji (1869-1912). Seminarul, care reprezintă o continuare a celui din 2009, a fost organizat cu sprijinul Japan Foundation şi în colaborare cu Departamentul de Studii Japoneze al Universităţii din Strasbourg şi a fost prezidat de prof. Takashi Mikuriya de la Universitatea din Tokyo.

La seminar au participat cercetători din Japonia, Franţa, Italia, Marea Britanie, Polonia, România şi Suedia. Secţia de Japoneză a Universităţii din Bucureşti a fost reprezentată de Conf. dr. Anca Focşeneanu, care a susţinut o prezentare despre cuvintele şi expresiile de origine străină (gairaigo) din scrierile perioadei Meiji.

Mai multe fotografii se găsesc pe pagina Galerie foto.