La invitaţia Centrului de Studii Japoneze şi a Masteratului de Studii Est-Asiatice, prof.dr. Stanca Scholz-Cionca de la Universitatea Trier, va susţine luni, 28 mai, orele 16:00-17:30 conferinţa cu titlul “Despre fantome şi alte arătări: Probleme de abordare a fantasticului în cultura japoneză.”

Conferinţa va avea loc la Facultatea de Limbi şi Literaturi Străine (str. Pitar Moş 7-13, et. II, Laboratorul 1).

Prof. dr. Stanca Scholz-Cionca susţine conferinţe la Secţia de japoneză şi Centrul de Studii Japoneze în fiecare an, în baza unui acord de tip Erasmus încheiat între Universitatea din Bucureşti şi Universitatea Trier. Prof. dr. Stanca Scholz-Cionca este un foarte cunoscut cercetător în domeniul literaturii şi culturii japoneze, iar anul acesta ne face onoarea de a participa şi la reprezentaţia spectacolului Chutney după romanul “Kitchen” de Yoshimoto Banana organizat de Teatrul LUNI şi teatru’ LA MASA împreună cu Centrul de Studii Japoneze.