În perioada 22-24 august 2012, va avea loc la Copenhaga simpozionul “Rethinking Japanese Studies from Practices in the Nordic Region” organizat de The International Research Center for Japanese Studies (Nichibunken) în colaborare cu secţia de studii japoneze şi The Asian Dynamics initiative, Universitatea din Copenhaga. Simpozionul este unul de tipul “Nichibunken Overseas Symposium” şi are şi rolul de a marca împlinirea a 25 de ani de la înfiinţarea prestigiosului centru de studii japoneze Nichibunken. Pe site-ul evenimentului există o scurtă descriere a acestui tip de simpozion:

The International Research Center for Japanese Studies (Nichibunken), celebrating its 25th anniversary this year, has annually organised an overseas symposium in different regions in the world since 1995, for the purpose of internationally sharing the fruits of its activities and further enhancing scholarly interchange through Japanese studies.

Simpozionul conţine două mari secţiuni intitulate “From Religion to Popular Culture: New readings of Texts and Spaces” şi “Japan and Europe – Leading to Globalised “Japanese Studies”. De asemenea sunt programate şi o serie de discuţii şi prezentări de resurse în domeniul studiilor japoneze.

Lucrările simpozionului vor fi deschise de către prof. Kazuhiko Komatsu, directorul centrului Nichibunken care a fost şi invitatul de onoare al Simpozionului Internaţional de studii japoneze organizat în martie 2012 de Centrul de Studii Japoneze al Universităţii din Bucureşti.

Mai multe detalii despre program aici.