NINJAL (National Institute for Japanese Language and Linguistics) şi Lago Institute for Language au lansat un sistem de căutare on-line, NINJAL-Lago World Profiler for the Balanced Corpus of Contemporary Written Japanese (pe scurt NLB) pentru corpusul de limbă japoneză contemporană scrisă BCCWJ (Balanced Corpus of Contemporary Written Japanese) creat de NINJAL. Acest corpus cuprinde date dintr-un număr impresionant de texte de limbă japoneză contemporană (detalii aici).

Cu ajutorul acestui sistem, cercetătorii din domeniul studiilor japoneze pot examina cu uşurinţă şi rapiditate modurile de utilizare şi caracteristicile gramaticale ale substantivelor, verbelor, adjectivelor şi adverbelor care apar în corpusul BCCWJ. Lingvistica de corpus (corpus linguistics) a cunoscut o puternică dezvoltare în ultima perioadă, iar acest nou sistem, pus gratuit la îndemâna cercetătorilor, constituie un instrument informatic inovator.

Sistemul poate fi de mare folos mai ales pentru cercetătorii şi profesorii de limba japoneză din Europa al căror acces direct la materiale este uneori dificil.

Pentru accesare aici.