Recent a apărut volumul “Ph.D. Workshop in Japanese Studies – East and Central Europe 2012” publicat de centrul Japan Foundation de la Budapesta (JFBP). Volumul constituie un raport al atelierului “2012 Japanese Studies Ph.D. Workshop in Budapest” organizat de către JFBP la Budapesta, în perioada 20-21 februarie 2012 .

Scopul acestui atelier este clar exprimat în prefaţa volumului, semnată de dna. Emi Iwanaga, directorul JFBP: “In February 2012, the Japan Foundation, Budapest coordinated a pilot workshop for doctoral candidates in Japanese Studies in Central and Eastern Europe, with the aim to create a multidisciplinary network for advanced graduate students and senior scholars in the region.” (p.3)

La acest atelier au fost invitaţi un număr de şapte profesori şi zece doctoranzi de la universităţi cu tradiţie în domeniul studiilor japoneze: Universitatea din Bucureşti (România), Universitatea Carolina (Cehia), Universitatea Eötövos Loránd (Ungaria), Universitatea “St. Kliment Ohridski” din Sofia (Bulgaria), Universitatea din Viena (Austria), Universitatea din Varşovia (Polonia).

Volumul reuneşte proiectele tezelor de doctorat ale celor zece doctoranzi, precum şi observaţii despre studiile japoneze în Europa Centrală şi de Est exprimate de organizatori şi participanţi.

Titlurile proiectelor doctorale incluse în volum arată domeniile variate de interes ale tinerilor doctoranzi, precum şi înclinaţia către comparaţii cu aria culturală europeană: “Graffiti and Street Art: The Network of a Modern Subculture in Japan”, “The Social Conditions and Consequences of the Postmodern Lifestyle in Japan during the 1980s”, “The Discourse of Kaibara Ekken from the Perspective of Confucian Ethics”, “Food in Contemporary Japanese Literature”, “Women in Anna Karenina and A Certain Woman”, “Heroes as Repeated Patterns: The Story of Haruki Murakami’s Novels from 1979 to 1Q84 and its Protagonists”, “Comparative Study of Murasaki Shikibu’s The Tale of Genji and Mme de Lafayette’s The Princess of Cleves”, “The Japanese Kanbun in Japanese Language Environment: Between Bilingualism to Co-systemism”, “The graphemic structure of classical Japanese Literary Text”, “”Research on Kansai Dialect, in speciality Old and New Rakugo Plays”.

Volumul prezintă o deosebită importanţă pentru cunoaşterea problemelor cu care se confruntă cercetătorii şi tinerii doctoranzi în domeniul studiilor japoneze în Europa Centrală şi de Est.

Universitatea din Bucureşti este reprezentată  prin contribuţiile doctorandei Simona Dovleac (proiectul “The “Discourse of Kaibara Ekken (1630 – 1714) from the Perspective of Confucian Ethics”) şi conf. dr. Anca Focşeneanu (observaţii în cadrul secţiunii “Comments and Reflections by the Participating Scholars”).