Ambasada Japoniei anunţă începerea perioadei de înscrieri pentru programele pe care le derulează Japan Foundation pentru promovarea limbii şi culturii japoneze. Secţia de Japoneză a Universităţii din Bucureşti a beneficiat anual de majoritatea acestor programe.

Informaţiile care urmează sunt preluate de pe site-ul  Ambasadei Japoniei.

Fundaţia Japonia desfăşoară programe în 3 domenii: colaborări culturale şi artistice, sprijinirea studierii limbii japoneze în străinătate, colaborari ştiinţifice şi intelectuale şi acordă sprijin financiar, burse de studiu sau materiale didactice persoanelor sau organizaţiilor care doresc să organizeze manifestari de cooperare internaţională în aceste domenii.

Amănunte privind programele pentru anul 2013 aici.
Termenul limită pentru depunerea formularelor de înscriere este 3 decembrie 2012.
Pentru programul Performing Arts Japan for Europe termenul limita pentru depunerea formularelor este 2 noiembrie 2012.

Pentru programul Support Program for Translation and Publication on Japan termenul limita pentru depunerea formularelor este 19 noiembrie 2012.