Recent a apărut a treia parte a volumului 1 al revistei Journal of Religion in Japan publicat de editura Brill. Revista cuprinde articole care analizează religiile japoneze aşa cum se manifestă ele în Japonia sau în exteriorul Japoniei din perspectiva legăturii acestora cu societatea, cultura, media şi educaţia (site-ul revistei aici). Editorii revistei sunt prof. Elisabetta Porcu (Universitatea din Leipzig) şi prof. Paul B. Watt (Universitatea Waseda).

Primele două părţi ale volumului 1 al revistei sunt disponibile gratuit aici.

Partea a treia are următorul cuprins:

Articole:
SHIMAZONO SUSUMU
Japanese Buddhism and the Public Sphere: From the End of World War II to the Post-Great East Japan Earthquake and Nuclear Power Plant Accident
ISOMAE JUN’ICHI
The Conceptual Formation of the Category “Religion” in Modern Japan: Religion, State, Shintō
Recenzii:
Benjamin Dorman, Celebrity Gods: New Religions, Media, and Authority in Occupied Japan, by Takashi Miura
Anne Mette Fisker-Nielsen, Religion and Politics in Contemporary Japan: Soka Gakkai Youth and Komeito, by Elisabetta Porcu
Inoue Hiroshi, ‘Shintō’ no kyozō to jitsuzō, by Paul B. Watt
Birgit Staemmler and Ulrich Dehn (eds.), Establishing the Revolutionary: An
Introduction to New Religions in Japan