Miercuri, 25 august 2010, Aula Magna a Palatului Facultăţii de Drept a găzduit ceremonia de inaugurare a Centrului de Studii Japoneze al Universităţii din Bucureşti, primul cu acest profil din ţară. Ceremonia s-a bucurat de prezenţa prof. dr. Ioan Pânzaru, rectorul Universităţii din Bucureşti, a E.S. Natsuo Amemiya, Ambasadorul Japoniei în România, a domnului Hideki Katō, Preşedinte al Tokyo Foundation, a domnului Yoshiyuki Nishizawa, asistent special al preşedintelui Japan Foundation, şi a doamnei Sânziana Dragoş, reprezentant al Ministerului Afacerilor Externe.

Centrul de Studii Japoneze al Universităţii din Bucureşti îşi asumă rolul de a promova, de a conduce şi de a diversifica proiecte de cercetare şi de a forma tineri cercetători în domeniul studiilor japoneze, precum şi de a facilita schimbul de experienţă şi afirmarea la nivel mondial prin colaborarea cu prestigioase centre şi asociaţii de studii japoneze din Japonia şi din lume.

via MediaUB